Nové koření - Jamajský pepř
Toto velmi aromatické koření se specifickou chutí, je plod až 20 metrů vysokého stromu (většinou však 10 - 15 m) Pimentovníku pravého (také Pimentovník lékařský).
Nové koření je velmi variabilní a najdeme ho v mnoha jídlech a pochutinách. Používá se do omáček, do zavařenin a nakládané zeleniny i do dezertů.
Dnes již hojně využívané koření se v předkolumbovské éře používalo zejména jako koření k dochucení čokolády.
Plody Pimentovníku pravého jsou notoricky známé pod názvem Nové koření, tyto plody se sklizejí těsně před uzráním, kdy jsou ještě lehce zelené, ale jinak jsou už zralé. Nové koření se používalo už v předkolumbovské éře, kdy se s ním dochucovala zejména čokoláda a nápoje. Kryštof Kolumbus se s Novým kořením setkal až v 16. století, při jedné z jeho výprav na Jamajce a dal mu název Jamajský pepř, nejspíše pro jeho podobnost plodů s Pepřovníkem a jemně palčivou chuť.
Do Evropy se toto koření dostalo v 16. století, ale ve střední Evropě se objevilo až začátkem 17. století a nejspíše je to následkem ještě nepříliš dokonalých obchodních tras. Vzhledem k tomu, že se jednalo o "nové" a ještě nezámé koření, dostalo se mu tedy názvu "Nové koření". Své názvy napříč světem, získalo toto koření především pro jeho všeho-chuť a aroma, chutná pikantně až pepřově s nádechem skořice, silného hřebíčku a muškátového květu. Proto se také můžete setkat v překladu s názvy jako "všeho chuť", "všeho/všechno koření" nebo také "čtvero koření".
V současné době je Jamajka největím producentem nového koření (asi 70 % světové distribuce), odkud také pochází ty nejkvalitnější bobule a také se zde vyrábí likér, kde je hlavní složkou nové koření a nepříliš překvapivě rum. O zbytek distribuce se dělí Honduras, Mexiko, Guatemala, Belize a Brazílie.
Použití
Jemně palčivá, skořicovo-muškátová a hřebíčková chuť i vůně přímo vybízí k výrobě dezertů a sladkého pečiva, používá se ale také v likérnictví (likéry a destiláty) a parfumérnictví k výrobě olejů a vonných esencí. Jinak je vhodné i do omáček a hlavně zavařenin (masových i zeleninových) a nakládané zeleniny, je také součástí koření na perník.
Pimentovník se využívá jako rostlina celý, například jeho velmi tvrdé dřevo, které je nahnědlé, ale má pouze lokální využití. Extrakt z listů se používá k prodlužování trvanlivosti rychle se kazících potravin, hlavně masa. Z bobulí se také vyrábí přírodní pesticid.
V tradiční Indické, Evropské medicíně a Střední Ameriky se využívají všechny části rostliny. Pomáhá při trávení a využívá se také v horkých nápojích při nachlazení a menstruačních potížích. Laboratorní testy a studie též prokázaly protirakovinný účinek látek v koření obsažené.
Související
- Produkty a koření: Koření na svařák, Perníkové koření