Majoránka – Královna bylinek
Právem jsme tuto bylinku nazvali „královnou“, protože nejen v české kuchyni má Majoránka neodmyslitelné zastoupení a také velmi široké využití.
Když pomineme, že se zpravidla využívá do omáček a polévek, tak se dá použít také do různých aromatických dipů, pro svou „sladkost“ a variabilnost se také hodí do různých dezertů a v tomto sychravém počasí nepřekvapí její využití v čajích.
Samotný majoránkový čaj vás nejen zahřeje, ale dodá tělu mnoho užitečných vitamínů a minerálů.
Kam s majoránkou?
Vezmeme to tedy popořadě, majoránka je vhodná především do polévek, a to do klasické česnečky, kam se přidává ve velmi štědrém množství a pak samozřejmě také do čočkové nebo gulášové polévky. Je tedy patrné, že se majoránka hodí k česneku, se kterým tvoří chuťově pevný tandem.
V omáčkách má majoránka také své místo, hodí se k jakýmkoliv masovým omáčkám, k játrové omáčce nebo k játrům na cibulce.
Co se ostatních pochutin týče, pak má tato bylinka také své zastoupení při dochucování paštik, luštěnin, uzenin a samozřejmě také v bramborácích, kde se spojí se svým výše uvedeným parťákem – česnekem. A nezapomeňte také na naší domácí sekanou, kde také tvoří spolu s česnekem povedený pár.
Zmínili jsme také majoránkový čaj, tento čaj nejenže krásně a sladce voní, ale používá se běžně při nachlazení, rýmě a napomáhá při vykašlávání hlenu, podporuje též trávení a zklidňuje organismus, který je při jakékoliv nemoci pod velkým tlakem a ve stresu. Jeho příprava je velmi jednoduchá, dvě lžičky majoránky, dvě lžičky medu a zalít horkou vodou, následně nechat dvě až tři minutky vyluhovat a čaj můžeme konzumovat.
Pěstování majoránky
Pěstování této jednoleté (výjimečně víceleté) byliny, se nemusíte vůbec bát, je to velmi nenáročná a nízká (20 až 30 cm), keříkovitá rostlinka, která nepotřebuje nijak zvláštní péči a zálivku. Vyroste vám vděčně jak v truhlíku za okny, na terase či balkóně i ve vaší zahrádce venku na přímém slunci.
Bylina má původ ve Středomoří a v Asii, je tedy vhodnější ji umístit na teplejší a prosluněné místo, kde vám bude bohatě růst.
Sklízí se dvakrát až třikrát do roka a využívat se může celá rostlina, včetně stonku (který se ale pak pro jeho tuhost nedá konzumovat, ovšem jeho chuťové parametry předá každému pokrmu). Sklízí se lístky a mladé, tedy nerozvinuté květy, poupata.
Rostlina se dá využívat i v čerstvém stavu, ale v sušeném a drhnutém stavu a při dodržení správných zásad skladování (v suchu, na tmavém místě a v dobře uzavřené nádobě či sáčku) je majoránka ještě výraznější a aromatičtější.
Zdravotní pozitiva a účinky
Majoránka je nejen v kuchyni paní „královnou“, ale již staří Egypťané a Řekové věděli, že majoránku je vhodné konzumovat v odvarech nebo používat různé tinktury, a to nejen na podporu trávení, ale i na podrážděný žaludek, na různé otoky a kožní potíže.
Podobně jako kmín, fenykl nebo anýz působí proti nadýmání, dále uvolňuje křeče, posiluje nervový systém, posiluje dělohu a pomáhá při nachlazení, kašli, rýmě a bolestech hlavy. Pomáhá také upravit a spánkový režim.
Majoránkový čaj by se neměl konzumovat v těhotenství.