Koření do svařáku, na pečení i do kuchyně
Některé druhy koření jsou tak výrazně aromatické, že se skvěle hodí do lahodných svařáků, vařících grogů, sladkého cukroví ale také do asijské, ostré kuchyně. Řeč je o oblíbeném hřebíčku a nádherně vonícím badyánu.
Hřebíček celý
Hřebíček je původem z Moluckých ostrovů. Je vhodný i jako koření do sladkých pokrmů. Velmi často se používá pro dochucení rýže, v některých případech je vhodný také do masa. Díky své nezaměnitelné vůni jej pak najdete také v celé řadě kořenících směsí. Jeho chuť je nezaměnitelná. Sladkost a podmanivost se postupně mění do lehce nahořkla.
Vedle kuchyně se hřebíček často používá také v léčitelství. Jedním z důvodů jsou jeho dezinfekční a znecitlivující účinky. Často je součástí kloktadel, které mají za úkol potlačit bolesti zubů. Výjimečně se podává také ve formě prášku, který zase pozitivně ovlivňuje činnost srdečního svalu.
Badyán celý
Badyán je velmi často označován také jako čínský nebo hvězdicový anýz. Samotný badyán pak pochází ze stromu pojmenovaného jako badyáník pravý. Tento druh koření pochází u Číny, rozšířen je ale prakticky po celé Asii ale také v Tichomoří. Do Evropy se dostal na začátku 17. století.
Badyán má kořenitě nasládlou chuť, často se používá v asijské kuchyni. Příkladem může být vietnamská polévka Pho, kde se badyán hojně používá. V ryze české kuchyni je používán především do perníků, sušenek či povidel. Využívá se také v lidovém lékařství, a to ve formě čaje, který napomáhá při problémech s revmatem.
Oba druhy koření pak často najdeme také ve směsích, které se používají při vaření svařeného vína, případně také do grogů.