Dýňová úroda a co s ní
- díl první
Nevíte co s velkou dýňovou úrodou nebo si jentak chcete zaexperimentovat a uvařit si tuhle zdravou zeleninu, která se rok od roku těší větší a větší popularitě? Poradíme vám "pár" skutečně chutných a jednoduchých receptů, jak s Dýní naložit.
Dýně je velmi variabilní zelenina a dělají se z ní pokrmy sladké (koláče, kompoty a marmelády) nebo slané (polévky, ragů, kari). Dýni ocení především vegetariáni a vegani, ale to neznamená, že si jejich specifických chutí napříč různými druhy nemůže užít i masožravec. Existuje mnoho druhů (stovky) a stejně tak i mnoho receptů.
Druhy dýní, tykví
Dýní k přípravě pokrmů existuje opravdu nepřeberné množství, ale asi 4 základní druhy seženete v každém supermarketu (bohužel především v sezóně), těmi základními druhy jsou: Dýně obecná nebo velkoplodá (univerzální využití), Dýně Hokaido (používá se na polévky a koláče), Dýně máslová (podobně jako dýně hokaido, ale má jemnější chuť), Dýně špagetová (jak již název napovídá, je možné z ní připravit špagety nebo třeba lasagně). Dále jste se velice snadno mohli potkat také s Dýní muškátovou.
Dýňová semínka
U dýně vždy platí jedno pravidlo, při jejím zpracování. V případě, že nepoužijete semínka do hlavního pokrmu, tak je vždy schovejte! Můžete si je jentak na sucho nebo na několika kapkách oleje opražit a posolit. Chroupat u televize za chladných podzimních večerů je můžete pokaždé :) ... Semínka dodávají tělu spoustu minerálů, vitamínů a olejů, proto je nikdy nevyhazujte - stačí je jen lehce oprat a usušit například v troubě na nižší stupně.
Dýňový koláč
Jedna z nejznámějších úprav dýně na sladko a s Dýňovým koláčem
se dnes můžete setkat téměř v každé cukrárně. Je poměrně snadné
si tento koláč připravit i doma.
Nezapomeňte experimentovat s různými druhy koření, výborně
se do dýňového koláče hodí perníkové koření.
Suroviny na přípravu náplně:
- 2/3 šálku hnědého cukru
- 1/2 šálku normálního cukru
- 2 lžíce polohrubé mouky
- špetka soli
- 1/2 čajové lžičky mleté skořice
- 1/8 čajové lžičky mletého nového koření
- 1/8 čajové lžičky mletého hřebíčku
- 1/8 čajové lžičky mletého zázvoru
- 2 lžíce medu
- 1 1/2 šálku dýňového pyré (například z dýně hokaido)
- 3 vejce
- 1 šálek šlehačky
Všechny sypké suroviny smícháme a zrovna tak i všechny tekuté zvlášť. Sypké potom pomalu vmícháváme do medu, vajec a dýňového pyré. Do zpracované, polotekuté směsi pak vmícháme smetanu. Náplň nalijeme na předpečené (nedopečené) těsto, které jsme vložili do formy na koláč. Pečeme do ztuhnutí náplně a do zlatavých okrajů těsta. Podáváme za pokojové teploty například s pekanovými ořechy, šlehačkou, zmrzlinou nebo jentak se šálkem kávy nebo mléka.
Na těsto:
- 30 - 50 ml vody
- 110 g másla
- 15 g hnědého cukru
- špetka soli
- 175g hladké mouky
Všechny sypké suroviny samostatně promíchané smícháme s máslem a zpracujeme do drobenky. Do vzniklé drobenky přilíváme po troškách studenou vodu a zpracováváme rukou do hladkého nelepivého těsta. Těsto necháme alespoň hodinu, lépe dvě odpočinou v lednici.
V dalším díle krátkého Dýňového seriálu vám ukážeme recepty například na notoricky známou Dýňovou polévku a vrhneme se na zavařeniny, kompoty a marmeládu, která v mnohém předčí marmelády ovocné.
Související
- Produkty a koření: Skořice, Nové koření, Hřebíček, Zázvor, Perníkové koření
- Články a zajímavosti o koření: Dýňová úroda a co s ní - díl druhý, Zázvor - Koření nejen na nachlazení, Skořice - biblické koření, Nové koření - Jamajský pepř