Domácí sekaná pečeně
Sekaná pečeně, domácí sekaná nebo jen sekaná či sekačka v našich končinách zdomácněla a usadila se do našich rodin jako jeden z nejtradičnějších pokrmů české kuchyně.
Receptů na sekanou pečeni existuje samozřejmě nepřeberné množství a co rodina to jiná sekaná a liší se většinou jen v maličkostech, základ však zůstává stejný, tedy bavíme-li se o masové sekané.
Existují sekané, které jsou plněné zpravidla vejci „natvrdo“ a uzeninou, párky, houbami a zeleninou jako je například hrášek a špenát nebo jsou také masové sekané jemné a tradiční, pak také ty babiččiny. Existují vegetariánské i veganské varianty sekané, ale o těch zase příště.
Tradiční domácí sekaná - ingredience
Pro tradiční domácí sekanou pečeni z té „naší“ rodiny volíme mleté maso (míchané hovězí a vepřové 1:1) a několik základních druhů koření, rohlík nebo housku (případně strouhanku), vejce, mléko, česnek a majoránku. Základ je tedy stejný.
Základ na sekanou pečeni:
- 650 – 700 g mletého masa, míchané hovězí a vepřové
- 1 – 2 ks housky, rohlík a hrst strouhanky
- Hrnek mléka
- Dvě vejce
- Větší cibule, je možné použít sušenou nebo i smaženou cibulku z našeho internetového obchodu
- 3 – 4 stroužky česneku, i sušený česnek dobře poslouží (granulovaný, stroužky)
- Sušená Majoránka a kmín dle chuti
- Sůl, pepř a hořčice na pomazání
- Dále můžete využít také naší tradiční směs bylin a koření na domácí sekanou
Volitelné prvky do základu sekané:
- Rajčata, cibulka a česnek do základu při pečení
- Slanina nebo špek – najemno nakrájený a vypražený
- Jakákoliv zelenina, kterou máte rádi
- Nyní je v plném proudu houbová sezona, takže nakrájené houby, jakékoliv
- Čerstvé i sušené bylinky, petržel i libeček
- Uzenina, vejce natvrdo anebo párek
Postup přípravy domácí sekané pečeně
- V dostatečně velké míse na všechny ingredience nechte nejdříve promáčet housky s mlékem, vejci, lžící hořčice a nadrobno nakrájenou cibulkou s utřeným česnekem.
- Do výše připravené směsi zhruba po 15 minutách vmícháme maso, koření a zbylé suroviny. Hnětení a míchání chce opravdu svůj čas aby se suroviny hezky propojily a také nezapomeňte, že čím déle mícháte a hnětete tím bude sekaná jemnější. Výslednou směs lze případně ještě zpevnit a zahustit trochou strouhanky, pokud je to potřeba. Nezapomeňte směs dosolit, nebojte se ochutnat malé množství masového těsta.
- Z výsledné směsi je možné tvarovat bochánky, šišky, koule i karbanátky, které následně potřeme bohatou vrstvou jemné, polotučné hořčice a můžeme také zabalit do plátků slaniny. Nejlépe se vám bude sekaná tvarovat, když budete mít mokré ruce.
- Výsledné tvary pokládáme do pečící nádoby, na jejíž dno jsme si naskládali nahrubo nakrájený česnek, cibuli a rajčata. Můžete přidat máslo nebo sádlo a sklenici vody.
- Sekanou pečeme zhruba hodinku pod poklicí nebo alobalem na 130 – 140 stupňů a následně dopékáme na 160-180 stupňů pěkně do zlatohněda, alespoň dalších 45 minut a pravidelně podléváme vodou nebo vývarem.
Přílohy k domácí sekané
Tradiční přílohou k sekané je v naší domácnosti bramborová kaše nebo jen vařené brambory a také fazolové lusky, hrášek nebo právě vypečená směs rajčat, cibule a česneku, na které jsme sekanou pekli.
Ale ať už si dáte sekanou s chlebem a hořčicí, brambory nebo s jinou přílohou, jistě si velmi pochutnáte a dobře se nasytíte!