Kurkuma - Koření, původ
a účinky na zdraví
Koření kurkuma, také nazývané indický šafrán, se vyrábí ze sušeného kořene (správně oddenku) sytě žluté barvy kurkumovníku dlouhého. Původ má tato rostlina v Jižní Asii a nepřekvapivě je největším producentem koření kurkumy Indie. Dále se pěstuje například v Číně, Srí Lance, Peru a nebo na Jamajce. Jde o rostlinu, která je blízká příbuzná zázvoru.
Kurkuma svou nezaměnitelnou žlutou barvu získává přírodně a tomuto barvivu se říká kurkumin, který je znám také pod názvy přírodní žluť 3, kurkumová žluť, turmerova žluť nebo diferuloylmethan a při použití v potravinách se může označovat již známým „Éčkem“, tedy E 100.
Známý kurkumový prášek se získává při několika hodinovém vaření již zmíněného kořene kurkumovníku, který se pak drtí a mele na různě hrubou směs a v drtivé většině případů se jedná o velice jemný prášek, který již všichni známe.
Použití
Kurkuma se používá především v indické, perské a thajské kuchyni a je také neoddělidělnou součástí chvalně známého koření kari. V české kuchyni má mnohačetné využití a používá se jak do polévek, omáček tak i do různých dipů, pečiva a těstovin nebo rýže, zpravidla však ne pro její chuť, ale spíše pro její výrazné schopnosti barvit. Kurkuma má zemitou a lehce hořkou chuť s lehkou příchutí pepře a hořčičného semínka.
Také se hojně využívá v potravinářském průmyslu jako barvivo (E 100, škodlivost "0", skupina "barviva"), především v zavařeninách (bezvaječné potraviny, omáčky, marmelády), pečivu (například bábovky) a zkrátka všude tam, kde je zapotřebí dosáhnout jakéhokoliv odstínu oranžové a žluté barvy, aby se tak dosáhlo lepší atraktivity výrobku pro zákazníka.
Kurkuma a účinky na zdraví
Zatím nejsou známy žádné nežádoucí účinky této rostliny, je přírodním antioxidantem a působí také protizánětlivě. Má prokazatelně dobré účinky na trávicí soustavu, kde napomáhá například tvorbě a vylučování žluči. Též snižuje choresterol a podporuje funkci jater.
Některé lékařské, odborné i neodborné laboratoře se také přou o blahodárných účincích nejen jako prevence rakoviny, což bylo již prokázáno mnoha testy, kdy kurkumin jasně vykazoval protinádorové účinky a u osob, kteří jsou pravidelnými uživateli kurkumy je jasně prokázán velice nízký výskyt rakovinotvorných onemocnění.
Superpotravina jménem KURKUMA
Kurkumě jsou prokazatelně také připisovány kladné účinky při prevenci cukrovky! Má také skvělé vlastnosti při hubnutí, určitě nelze jíst jen a pouze kurkumu, což by způsobilo jistě nemalé zdravotní potíže (více níže), ale je prokázáno, že kurkumin působí na centrální nervový systém a reguluje pocit hladu tedy sytosti.
Vliv kurkumy na zdraví (škodlivost)
Jako s každou potravinou a lékem se lék stává jedem, při nesprávném a zpravidla mnohem vyšším podání, než je doporučováno, proto i s kurkumou je zapotřebí zacházet obezřetně a držet se přísloví, že méně je někdy více.
Kurkuma se nedoporučuje užívat u osob s problémy se žlučovými kameny, protože dochází ke zvýšenému výdeji žluči a při větších obtížích jaterního původu. Nedoporučuje se také používat při poruchách krvetvorby a srážlivosti a v těhotenství, ovšem jako barvivo v potravinách (kurkumin, E 100) je tato potravina bezpečná.
Související
- Produkty a koření: Kari, Zázvor
- Články a zajímavosti o koření: Zázvor - Koření nejen na nachlazení