Zimní koření po třetí a naposledy?
O zimním koření se dá psát donekonečna a ještě dál, zkrátka mnohé, ale nechtěli bychom se opakovat. Takže zimní koření po třetí a naposledy? Pro letošní zimu určitě!
Přinášíme vám poslední várku zimního koření, kde budou opět dominovat naše „lokální“ druhy koření, význačné svou atraktivitou právě v zimním období.
Nezapomeňte si přečíst i předchozí zajímavé články, které jsme věnovali tématu „zimní a podzimní koření“:
- Každý rok je to stejné – vánoční koření, svařák a zdobení
- Podzimní a zimní druhy koření
- Zimní koření po druhé
Kardamom
Velmi aromatické koření, které se používá zejména do horkých nápojů a do dezertů. Obsahuje mnoho esenciálních olejů.
Pomáhá zklidnit bolest a revmatické projevy, je přínosný pro náš trávicí trakt a pomáhá při stresu, únavě a depresích. Také ulevuje při nemocech spojených se zápalem plic, uvolňuje dýchací cesty a zklidňuje projevy astmatu.
Kardamom používejte svařený s dalšími druhy bylinek nebo koření, prohřeje a pomůže s léčením i s prevencí!
Koriandr
Koriandr příznivě ovlivňuje trávení, což je v zimním období důležité, protože naše strava se většinou mění ve vysokoenergetickou, tučnější a výživnější. Pomáhá při bolestech břicha, pocitu těžkosti a nadýmání.
Čaj spolu s anýzem nebo badyánem je doporučovaný na většinu střevních a žaludečních potíží. Obsahuje také množství minerálních olejů a vitamínů.
Muškátový oříšek
Exotické koření, může léčit, ale také vám může hodně uškodit. S tímto nejen zimním kořením je třeba zacházet velmi opatrně. Ve výjimečných případech způsobuje halucinace a jsou známy i případy úmrtí!
Jeho negativa ale převáží pozitiva! Je velmi prospěšný při poruchách spánku, na problémy spojené s žaludečními a střevními nemocemi a příznivě působí také na nervový systém.
Muškátový oříšek působí antibakteriálně a protizánětlivě.
Méně ale znamená více, opravdu používejte ještě menší množství než na špičku nože.
Zázvor
Zázvor lékařský, který je příbuzný rostlině a koření Kurkuma, se využívá hlavně při nachlazení a probíhající chřipce. Pomáhá hodně rozproudit krev a vehnat do žil teplo a také pomáhá vyplavovat toxiny.
Se zázvorem to určitě nepřehánějte, ve vysokém množství může uškodit, ale pokud k této voňavé a léčivé bylině budete přistupovat rozumně, tak „pan“ Zázvor se vám rád odmění posílením imunity nebo zkrácením průběhu některých typicky zimních nemocí.
Badyán
Vůní připomíná Anýz, také se mu říká čínský anýz nebo hvězdicový anýz a přidává se do směsí čajů a horkých nápojů, patří také do svařeného vína a perníkového koření.
Používá se na projevy revmatismu a je součástí přírodních léků proti virovým onemocněním. Příznivě působí proti obtížím s trávením a zklidňuje kašel.
Badyán přidávejte do svých bylinných čajů nejen na ovonění, ale i jako vzpruhu pro tělo!
A jaké zimní koření používáte vy? Napište nám!