Zimní koření po druhé
O zimním koření se toho napsala již spousta různých článků a doporučení napříč celým internetem, ale co to vlastně je to zimní koření? Zimní koření je jakékoliv koření, které vás v zimě zahřeje, vzpruží a dodá vám příslovečnou energii a u každého z nás to může být jinak.
Připravili jsme vám jednoduchý a krátký seznam, nejčastěji používaných koření v zimě, které byste si neměli nechat ujít (a to ani v zimním období).
Zimní koření se také vyznačuje svoji lokálností a zvyky, jinde je za zimní koření považováno něco jiného než u nás, proto se budeme držet hlavně naší domoviny a střední Evropy.
Anýz
Anýz je jedno z nejstarších koření světa, používá se tradičně do různých alkoholických i nealkoholických a především horkých nápojů, jako například svařák nebo punč. Anýz vás krásně prohřeje i v čaji a je nedílnou součástí perníkového koření.
Anýz posiluje imunitu, působí jako prevence a prohřívá celý organismus.
Hřebíček
Hřebíček spolu se skořicí, badyánem, kardamomem i anýzem a dalšími druhy koření je nedílnou součástí mnoha horkých punčů a svařených vín, v zimě tedy velmi rychle zahřeje. Patří také do perníkového koření a používá se nejen v dezertech. Ochutit si špetkou hřebíčku můžete i svůj čaj nebo kávu.
Hřebíček má silnou a pronikavou vůni a chuť, ne každému příjemnou, proto s ním zacházejte velmi opatrně. Obsahuje také spoustu vonných olejů a silic, které ve velké míře mohou způsobovat i lehké bolení hlavy. Ovšem jeho klady převyšují veškeré zápory, každá špetka obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek, které naše tělo v zimním období ocení.
Působí jako prevence některých nemocí, zahřeje a provoní. Působí také jako přírodní antibiotikum.
Skořice
Skořice je vlastně takovou královnou zimního koření, nejen že zahřeje, ale hodí a používá se v naší kuchyni už od pradávna. Využijete ji zejména na sladké dezerty a na různé horké nápoje.
V exotických zemích je skořice nedílnou součástí hlavních a tradičních pokrmů z dušeného masa a zeleniny.
Skořice pomáhá prohřát tělo i duši, působí jako prevence proti nemocem a v zimním období si nezapomeňte skořicí okořenit nejen čaj, ale i kávu.
Chilli
Už naše babičky říkávaly, že co pálí nebo je pikantní, tak to hřeje a měly také velkou pravdu. Pálivé a pikantní koření zdravě zvyšuje krevní tlak, rozproudí krev a zrychluje metabolismus, což má za následek právě zahřívání a v případě extra pálivých druhů koření i pocení a doslova horkou hlavu.
Chilli obsahuje mnoho minerálů a vitamínů, prokrví a působí jako prevence na některé nemoci.
Zdravé množství čili neexistuje, každý má svou hladinu někde jinde, ale pro lehkou pikantnost vám jedna nebo dvě chilli papričky nejen do hlavního pokrmu neublíží.
Bylinky
V zimním období bychom také neměli zapomínat na bylinky, které už věky pomáhají našemu organismu v lepší funkčnosti. Používají se nejen jako prevence některých nemocí, ale také do horkých nápojů a samozřejmě také jako koření, které skvěle ochutí vaše pokrmy.
Bylinky používejte jak je libo, svařené, jako koření nebo jako vůni pro váš byt či jen kuchyni.
Většin druhů bylinek, i těch sušených navozují lepší náladu, vyplavují endorfiny a doplňují potřebné vitamíny a minerály zimou zasaženému organismu.
Pepř
Pepř, stejně jako sůl nesmí chybět v žádné domácnosti! To věděli už naši předkové. Málokdo však ví, že pepř obsahuje velmi vysoké množství olejů a minerálních látek, které jsou našemu tělu velmi prospěšné.
Pepř prohřívá, ochutí a ovoní. Používejte jak je libo a nebojte se experimentovat, protože pepř je například v mnoha kulturách používán nejen jako koření, ale i jako doplněk k ochucení horkých a vydatných nápojů s mlékem, čajem nebo máslem.
A protože je zimního koření opravdu mnoho a nejen těch základních, přineseme vám v dalším díle další várku. Těšit se můžete na zimní koření:
A jaké zimní koření používáte vy? Napište nám!