Jak na jarní únavu? S kořením a bylinkami!
Znáte to, je Jaro, hodně práce nejen na zahrádce, ale i doma. Je potřeba vysmejčit, připravit záhonky, ale tělo i mysl se vám vzpírá? Možná trpíte jarní únavou. Z jara vše kvete, roste a také spotřebovává plno energie a nejinak je to i s naší myslí a živým bytím. Je potřeba nakopnout organismus a mysli dodat trochu pozitivní energie a hned se vám bude i z kraje jara pracovat lépe.
Nejvhodnějším způsobem jak si doplnit „šťávu“ je začít u čerstvých bylinek! Každá bylinka má svá specifika, avšak drtivá většina z nich provoní celou místnost a s příjemnou vůní se pojí i pozitivní myšlení – tedy nabudí v první řadě naší mysl. Bylinky také dobře chutnají – tedy nám dodají spolu s pokrmy i tolik potřebnou energii. Rozhodně nezatracujte ani bylinky sušené, které mohou sloužit také jako životabudič.
Níže je krátký seznam jarních bylinek, které nejen nabudí, ale i probudí!
Medvědí česnek - Medvědí česnek sušený
Medvědí česnek jako takový roste už z časného jara a je tedy jednou z nejvhodnějších bylinek ke konzumaci ihned z jara. Dodá vám množství potřebných vitamínů a minerálů, také oplývá hojným množstvím železa a pomáhá detoxikaci organismu, protože má blahodárný účinek při tvorbě krve. Pomůže vám také se soustředěním a nabuzením.
TIP: Nejen z čerstvého medvědího česneku si můžete doma připravit výborné pesto a různé dipy nebo jiné studené omáčky.
Bazalka (Bazalka sušená)
Bazalka nejen, že krásně voní a ze všedních jídel udělá nevšední, tak má také mnoho blahodárných účinků na naše tělo i mysl. Bazalka obsahuje vonné silice a éterické oleje, které pomáhají tlumit bolesti hlavy, pomáhají při stresu a v neposlední řadě nám pomáhá se uvolnit. Jinak bazalka také působí proti nadýmání, pomáhá při nespavosti a migréně a také zlepšuje trávení.
TIP: Čerstvou bazalku používejte do salátů, ragů a také do různých pest. Bazalka se také hodí do koktejlů a na některé druhy dezertů, jako příjemné osvěžení.
Pozor: Vysoké množství bazalky může působit v některých směrech a u některých lidech opačně a značně způsobovat a zhoršovat podráždění!
Bobkový list (Bobkový list sušený celý)
Bobkový list není určený pouze do polévek a vybraných omáček, je to také blahodárná bylina, která podporuje trávení a má protizánětlivé účinky. Prokazatelně také snižuje krevní cukr.
Zajímavost: Bobkoví list, respektive olej vavřínový se často používá také v lékárnictví, v parfumerii a do likérů a pálenek.
Majoránka (Majoránka sušená)
Majoránka se vám odmění nejen na zahrádce, protože její aromatická vůně odpuzuje mnoho škůdců, ale také v kuchyni, protože povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Působí proti nadýmání a má blahodárné účinky na nervový systém.
TIP: Majoránku používejte také na luštěniny, díky svým účinkům na trávicí trakt a proti nadýmání se vám výrazně uleví i při konzumaci těchto pokrmů.
ZAJÍMAVOST: Majoránkový čaj, výluh se používá dlouhá staletí při léčbě a zmírnění nachlazení a chřipkových onemocnění, uvolňuje hlen a ulevuje od bolestí hlavy.
Tymián (Tymián sušený)
Tymián má velmi široké spektrum pozitivních účinků na lidský organismus, pomáhá trávicímu traktu; proti nadýmání, proto průjmům i zánětech. Působí proti kašli, využívá se při nachlazení i při infekcích močových cest. Tymián je prokazatelně velmi účinná zbraň proti různým střevním bakteriím, plísním, prvokům a parazitům.
TIP: Tymián můžete používat také jako ústní vodu nebo jej inhalovat, působí totiž čistícími a desinfekčními účinky na plíce a dutinu ústní.
To máme tedy krátký výčet bylinek, ale jak je to vlastně s tím kořením jako s životabudiči? Téměř každé koření působí příznivě na náš organismus. Samozřejmě pouze v jeho čisté formě, např.: jako jednodruhové koření. Mnoho druhů takového koření se vyznačuje hlavně trvalejšími a příznivými účinky na podporu krvetvorby a soustředění. Dále je koření vhodné a pomáhá při různých druzích depresí, úzkostí a jiných neduhů včetně nachlazení a trávicích potíží.
Ale jako se vším i zde platí, že méně je více! S kořením to rozhodně nepřehánějte, vždy může dojít k nechtěným reakcím - přičemž ty nejlehčí formy mohou být jen jednodenní střevní potíže.
Zařaďte do vašeho jídelníčku hlavně kurkumu, kvalitní papriku a pískavici, nejen že dodají vašemu pokrmu více chuti, ale také podpoří trávení a dodají energii. Pro ještě více energie, šetrné zahřátí organismu před prací kořeňte kvalitním pepřem, využívejte hřebíček a zázvor – toto koření vás lehce prohřeje a nastartuje. Také nezapomínejte na skořici a kardamom, skořice také zahřeje a kardamom osvěží.