Bylinková zahrádka v kuchyni
U bylinek obecně platí, že ty nejčastěji používané v kuchyni nejsou nikterak náročné, potřebují jen dostatek světla, každodenní rosení a sice občasnou, ale bohatou zálivku.
Proto si bylinkovou mini-zahrádku můžete snadno vytvořit i doma v kuchyni, postačí vám k tomu jen truhlík (podle počtu bylinek větší nebo menší, popřípadě několik vkusných a menších květináčů) a samozřejmě hlína a vybrané bylinky. Hnojivo nepoužíváme, když už tak na přírodní bázi, bohatě postačí malá hrst nakrájených banánových slupek nebo starší výluh od kávy. Bylinka má v půdě, zálivce a v dostatku světla, už v podstatě vše co sama potřebuje a pokud ji chcete používat často, pak se jakákoliv hnojiva (především ta chemická), vylučují.
Jak tu bylinku zasadit?
I sázení je s bylinkami docela zábavná a jednoduchá záležitost, vzhledem k tomu jak jsou nenáročné, postačí jim univerzální substrát, ale rozhodně nesmíte podcenit drenážní vrstvu na dně květináče.
Na drenáž využijte cokoliv co vytvoří alespoň 3 cm vrstvu s velkými vzdušnými prostory. Použijte kamínky (klidně i z procházky - ale raději je opláchněte mýdlovou vodou, abyste si domu neodnesli také některé škůdce z volné přírody) nebo starý rozbitý květináč na menší kousky, také je možné využít cihlovou suť nebo klasický keramzit a mušle nebo skořápky z dovolené poslouží stejně dobře. Drenáž je velice důležitá, aby mohla přebytečná zálivka volně odejít z květináčku.
Sázet pak můžete bylinky ze semínek nebo přesaďte zakoupené bylinky z trhu (například ty z naší nabídky, které zakoupíte v Brne v budově Městské tržnice :) ...).
Kam s umístěním bylinek?
Když už máte bylinku usazenou v květináčku volte umístění především s ohledem na to, že potřebují dostatek světla, většinu dne by měli mít dostupný sluneční svit. Nezapomínejte také na vysušování půdy, půda by neměla být nikdy suchá - ale také ne přelitá, bohatou zálivkou jednou za tři dny, rozhodně nic nepokazíte a v případě denního rosení lístků (například Bazalka, která to vyloženě vyžaduje), máte o dostatečnou úrodu téměř postaráno.
Bylinka se vám bohatě odmění i pravidelným stříháním a odštipováním, bude bohatěji a rychleji růst a bude vás tak zásobit čerstvými lístky a stonky do vaší kuchyně. Nezapomeňte také na to, že některé bylinky krásně voní aniž byste ji vůbec zpracovávali a patří mezi ně například Levandule, Oregáno, Majoránka.
Volba bylinek
Bylinky volte hlavně podle chuti, ty které vám nejvíce chutnají a nejvíce používáte se rozhodně vyplatí pěstovat i doma, aby bla čerstvá úroda vždy po ruce.
Při sázení bylinek do truhlíku, kde budou muset žít pospolu, dbejte jednoduchých pravidel, kdy :
- vysoké bylinky nesázíme k těm nízkým, aby jim ty vysoké nestínily (vysoké bylinky jsou například: libeček, bazalka nebo kopr),
- široce se rozrůstající bylinky potřebují i dostatek prostoru okolo sebe (majoránka nebo tymián),
- vysoce aromatické bylinky sázíme raději po jedné (zejména pak levandule a medvědí česnek), protože by mohli lehce ovonět i sousedící bylinky.
Bylinky pak sklízejte pravidelně, alespoň jednou týdně odštípněte pár lístků a pokud máte opravdu bohatou úrodu, nebojte se čerstvé bylinky sklidit a nasušit nebo ještě lépe zamrazit, pak vám opravdu vydrží i celou zimu.
Nezapomeňte, že čerstvé bylinky pro vás každý čtvrtek navážíme i na tržnici! Přijďte se podívat do budovy Městské tržnice v Brně!