Bobkový list
Bobkový list (Vavřín ušlechtilý - vznešený, Laurus nobilis) je bylina, která nesmí chybět v žádné domácnosti. Bobkový list se používá jako koření do polévek, na zavařeniny i do omáček. Tato rostlina původem ze středomoří, která zdomácněla i na našich zahrádkách má velmi široké využití nejen v domácnostech a kuchyních, ale i v lidovém léčitelství.
Už staří Řekové věřili, že má tato bylinka velkou moc a byla tak ušlechtilá a ceněná, že z Bobkového listu pletli známé vavřínové věnce, které sloužili jako koruny pro vítěze různých klání. Vavřínový věnec také nesměl chybět na hlavě vůdce a také na hlavách vážených umělců.
Pojďme se seznámit s touto široce praktickou bylinkou mnohem blíže.
Rostlina bobkového listu
V původních domovinách, tedy ve středomoří roste bobkový list až na 18 metrů vysokých a stálezelených stromech. Stromy to bývají mnohdy opravdu majestátní – dožívající se i 300 let. Přímo na stromu rostou většinou světlé – žluté až zelené bobkové listy a v období květenství se objevují také žluté až fialové bobule, které obsahují semeno. Nejkvalitnější listy dosahují délky až 14 cm.
Sklízí se většinou dvouleté rostliny, jejichž lístky se nechávají přirozeně sušit ve stínu, aby si zachovali svou typicky zelenou barvu.
Sušené listy bobkového listu se používají, protože ty čerstvé jsou lehce nahořklé a díky své houževnatosti bobkové listy silně aromatické i po usušení.
Původ rostliny bobkového listu
Rostlina Vavřince pochází pravděpodobně až z Asie, ale většinou se uvádí středomoří, kde se pěstuje ve velkých vavřínových lesích nebo pláních. Největším vývozcem a pěstitelem bobkového listu je pravděpodobně Turecko.
Bobkový list je často spojován se starými Řeky a Římany a také s bohem Apollónem. S bohem Apollónem se pojí také krásná legenda a vlastně i počátek a vznik prvního vavřínového stromu.
Písemné dílo Ovidia popisuje romantický příběh velké lásky Apollóná k Daphne, která ovšem ve vší touze zachovat si svou čistotu a panenství boha Apollóna vytrvale odmítala, proto se ve snaze ukrýt před bohem přeměnila na vavřínový strom, který pak bůh Apollon uctíval a je často vyobrazován s vavřínovým věncem na hlavě.
TIP: Více o bobkovém listu a řecké mytologii se dočtete zde.
Možná také proto staří Řekové a Římané věřili v jeho čistotu, vznešenost a posvátnost, kterou pak prokazovali nosíváním a darování věnců vítězům a také umělcům. Samozřejmě vavřínový věnec nosívali i Císaři.
A co mají společného Bobkový list – Vavřínový věnec, Laureát a Laura? O tom jsme se rozepsali zde.
Jak pěstovat bobkový list
Na pěstování bobkového listu v našich domácích podmínkách není věru nic složitého. Samozřejmě v našich končinách není nijak vysoká výtěžnost a na velkou sklizeň to není, nicméně jednu i více malých kuchyní takový keř uživí.
Bylinku bobkového listu doporučujeme prostříhávat do středního keříku nebo stromku s jedním kmenem a bohatou korunou. Pěstuje se nenáročně v univerzálním substrátu pro pokojové rostliny. Pokud budeme hnojit, postačí nám klasické hnojivo pro pokojové rostliny a hnojíme v období růstu, tedy přibližně od začátku března až po září, kdy rostlina vytrvale roste.
Vavřín také potřebuje velmi pravidelnou zálivku, ale nesmí se přelít. Většinou vám sama rostlina ukáže, kdy potřebuje zalít malými povadlými lístky, které se do několika málo chvil po zalití vrátí zase do vzpřímené polohy. Zálivku na přímém slunci provádíme téměř denně.
Rostlinu pěstujeme od poloviny jara až do poloviny podzimu na balkoně nebo na zahrádce. Zazimování pak provádíme ve světlé místnosti, kde teplota nejde pod tři stupně celsia a zároveň by neměla překračovat dlouhodobě 18 stupňů. V zimním období také výrazně omezíme zálivku.
Použití bobkového listu v kuchyni
Jak už bylo napsáno bobkový list je velmi univerzálním kořením, které se používá především do polévek s výrazným podílem luštěnin. Používá se také do omáček, většinou pospolu s kuličkami černého pepře a novým kořením.
Zajímavost: Bobkový list se v české kuchyni používá skutečně skoro do všech druhů omáček (například: svíčková na smetaně nebo rajská omáčka), do dušených masných pokrmů, do polévek, dipů, bešamelu a také do některých sladkých pokrmů, jako jsou například různé nákypy a bábovky.
Bobkový list využijete především při zavařování většiny druhů zeleniny, tedy okurek, květáku, červené řepy a také při tvorbě láků a vývaru nejen pro zavařeniny.
Použití bobkového listu nejen v lidovém léčitelství
Bobkový list uklidňuje tělo i mysl, působí lehce sedativně a podporuje trávení. Má také protizánětlivé účinky. Bobkový list je také ve větší míře užíván diabetiky v různých tabletách nebo jiných doplňcích stravy (pije se například lehce vylouhovaný nálev), protože prokazatelně dokáže snižovat hladinu krevního cukru.
Vavřínový olej se pak používá často v kosmetice, v parfémech a také v šamponech a mýdlech.
TIP: Bobkový list můžeme také inhalovat, uvolňuje hlen a čistí dýchací cesty.
Bobkový list v internetovém obchodě LEVNÉKOŘENÍ.CZ
V naší nabídce naleznete bobkový list mletý (vhodný například do dipů a na dobarvení omáček) a samozřejmě také celé lístky bobkového listu (které jsou vhodné všude tam, kde se mají používat).